‌اقامت توریستی ترکیه؛ مدارک و هزینه ها

اقامت توریستی ترکیه، شرایط و مدارک آن

اقامت توریستی ترکیه، یکی از انواع اقامت‌های کوتاه‌مدت است که از طریق اجاره خانه در ترکیه دریافت می‌شود. و به همین علت در بین ایرانیان به اقامت ترکیه با اجاره خانه معروف است. در صورتی که خانه‌ای را در ترکیه اجاره کرده باشید، می‌توانید با فراهم کردن مدارک مورد نیاز، برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید. در ادامه مقاله شرح کاملی از قوانین جدید، مدارک و هزینه‌های لازم برای دریافت اقامت توریستی ترکیه ارائه خواهیم داد. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

مدت زمان ویزای توریستی ترکیه

مدت زمان ویزای توریستی اتباع ایرانی در ترکیه، سه ماه متوالی و یا در هر 180 روز 90 روز است. اگر بخواهید بیش از این مدت در ترکیه اقامت داشته باشید، باید برای دریافت اقامت توریستی ترکیه اقدام کنید.

نحوه دریافت اقامت توریستی ترکیه

هر فردی که در ترکیه خانه‌ای اجاره کند، و یا در خوابگاه‌ها و پانسیون‌های معتبر دانشجویی اقامت داشته باشد، و یا با هتل‌ها قرارداد شش ماهه داشته باشد، می‌تواند اقامت توریستی ترکیه را اخذ کند. البته مناطقی در شهر استانبول وجود دارد که با خرید یا اجاره خانه در آن محله‌ها نمی‌توانید برای اخذ اقامت اقدام کنید. برای کسب اطلاع از این محله‌ها به مقاله اداره نفوس ترکیه مراجعه کنید.

توجه داشته باشید!
طبق قانون جدید اقامت توریستی ترکیه، برخی درخواست‌های اقامتی که از طریق اجاره خانه برای دریافت اقامت توریستی اقدام کرده بودند رد شده‌اند. در عین حال درخواست‌های متعددی هم، حتی بدون داشتن برگه تمکن مالی تایید شده‌ است.
 

مراحل دریافت اقامت توریستی ترکیه

بعد از اجاره کردن خانه، می‌توانید برای ثبت فرم راندوو ترکیه در سایت اداره مهاجرت اقدام کرده، و سپس در روز راندوو به همراه مدارک لازم به اداره مهاجرت مراجعه کنید. سپس بعد از تحویل مدارک و تایید پرونده اقامتی شما، کارت اقامت ترکیه برایتان ارسال خواهد شد.

مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه

مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه عبارت است از:

 1. بیمه سلامت اشخاص خارجی
 2. فرم راندوو
 3. اجاره نامه نوتر شده
 4. فتوکپی سند خانه اجاره شده
 5. نوماراتاژ
 6. فتوکپی صفحه اول پاسپورت
 7. فتوکپی آخرین مهر ورود به ترکیه
 8. 4 قطعه عکس پرسنلی 4*6 با زمینه سفید و رنگی
 9. قبض پرداختی هزینه کارت و حق خاک

مدارک لازم برای افراد کمتر از 18 سال

علاوه بر مدارکی که در بالا ذکر شد؛

 • صفحه اول فرم راندووی پدر و مادر
 • فتوکپی صفحات اول پاسپورت پدر و مادر (در صورت داشتن کارت اقامت توسط پدر و مادر فتوکپی کارت هم لازم است.)
 • گواهی ولادت
توجه داشته باشید!
در صورت عدم حضور یکی از والدین رضایت کتبی و تایید شده او نیاز است. همچنین در صورت فوت و طلاق والدین، مدارک برای افراد زیر 18 سال تفاوت خواهد داشت.
 

هزینه اقامت توریستی ترکیه

هزینه اقامت توریستی ترکیه شامل چند بخش می‌شود:

 • حق خاک
  هزینه‌ای است که به عنوان مالیات ویزای یک ساله به دولت ترکیه پرداخت می‌شود. حق خاک ترکیه افراد بالای 18 سال، برای اقامت یکساله معادل 80 دلار و برای اقامت دوساله برابر با 140 دلار است.
  حق خاک افراد زیر 18 سال، معادل 40 دلار برای یک سال و 70 دلار برای دو سال است.
 • نوتر کردن اجاره‌نامه
  برای کپی برابر اصل کردن اجاره‌نامه خانه اجاره شده، باید به دفاتر نوتر مراجعه کرده، و اجاره‌نامه را کپی برابر اصل کرد. این کپی برابر اصل را در هنگام مراجعه در روز راندوو به اداره گوچ یا مهاجرت تحویل می‌دهید. نوتر کردن توسط صاحبخانه باید انجام شود. و در زمان نوتر کردن، مدرک هویتی صاحبخانه مانند کارت کیملیک، ضمیمه اجاره‌نامه می‌شود.
 • نومارتاژ
  نوماراتاژ یا برگه تثبیت آدرس، برگه‌ای است که از شهرداری همان منطقه یا ایلچه‌ای (İlçe) که خانه اجاره‌ای شما در آنجا قرار دارد گرفته می‌شود. و آدرسی که در سند خانه نوشته شده است را با آدرسی که در اجاره‌نامه نوشته شده است مطابقت می‌دهد و تایید می‌کند.
  این برگه تنها به صاحب خانه داده می‌شود.
 • هزینه صدور کارت اقامت
  هزینه صدور کارت کیملیک ترکیه برابر با 356 لیر است. هزینه صدور کارت برای اقامت یکساله و دوساله یکسان است.

بیمه اقامت توریستی ترکیه

بیمه سلامت ترکیه یا بیمه سلامت شخص خارجی، بیمه‌ای است که باید برای اخذ اقامت توریستی ترکیه خریداری کنید. خرید این بیمه اجباری است. افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال نیازی به خرید این بیمه ندارند.

بیمه برای اقامت

فاصله زمانی درخواست تا دریافت کارت اقامت چقدر است؟

این زمان برای شهرهای مختلف متفاوت است. برای شهرهای بزرگی مثل استانبول، بعد از ثبت درخواست راندوو در سایت اقامت، زمان مراجعه شما به اداره مهاجرت، حداکثر تا 3 روز برایتان از طریق ایمیل یا اس‌ام‌اس ارسال می‌شود. اما در شهرهای کوچکتر، در هنگام پر کردن فرم راندوو، می‌توانید زمان مراجعه به اداره اقامت را مشخص کنید.

بعد از تحویل مدارک به اداره اقامت ظرف 15 روز پاسخ ارزیابی مدارک برایتان ارسال خواهد شد. اگر مدارک ناقص باشد، یک ماه فرصت دارید تا مدارک خود را کامل کرده و به اداره اقامت تحویل دهید. در صورت تایید مدارک حداکثر تا 30 روز کارت اقامت برایتان ارسال می‌شود.

دلایل رد شدن درخواست راندوو در بار اول

 • در صورت ناقص بودن مدارک، اگر ظرف 30 روز اقدام به تکمیل آن نکنید، درخواست شما رد خواهد شد.
 • اگر بعد از تحویل مدارک و قبل از پاسخ ارزیابی از کشور ترکیه خارج شوید، درخواست شما رد خواهد شد.
 • اگر بعد از مدت زمان 90 روز، که می‌توانید بدون ویزا در ترکیه بمانید، اقدام به ثبت راندوو کنید، درخواست شما رد خواهد شد.

تمدید اقامت توریستی

چنانچه کارت اقامت خود را قبلا دریافت کرده‌اید و حالا برای تمدید اقامت توریستی می‌خواهید اقدام کنید، همان مراحلی که برای اخذ اقامت برای اولین بار طی کرده‌اید را باید برای تمدید اقامت انجام دهید. اما در این مرحله باید فتوکپی کارت اقامت معتبر خود را نیز همراه داشته باشید و همچنین به مدت اعتبار کارت خود توجه داشته باشد تا برای تمدید اقامت به مشکل برنخورید. برای کسب اطلاعات بیشتر از نکات مهم نحوه تمدید اقامت، می‌توانید به مقاله تمدید اقامت توریستی ترکیه مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره اقامت توریستی ترکیه

آیا از طریق اجاره خانه امکان دریافت اقامت توریستی وجود دارد؟

بله، اما از ابتدای ماه سوم میلادی سال 2022، شرایط دریافت اقامت با اجاره خانه بسیار سخت شده است.

با توجه به شرایط جدید اقامت ترکیه، بهتر است از چه روشی برای دریافت اقامت اقدام کنیم؟

هنوز هم اقامت‌های توریستی صادر می‌شود و مشکلی وجود ندارد، اما بسیار سخت شده است. با توجه به شرایطی که دارید، می‌توانید اقامت را از روش‌هایی مثل خرید خانه، سرمایه‌گذاری، دانشجویی، دوره‌های آموزش زبان و … دریافت کنید.

هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه چطور محاسبه می‌شود؟

هزینه حق خاک و صدور کارت به علاوه هزینه بیمه، که در همین مطلب بصورت کامل توضیح داده شده است.

آیا امکان مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک وجود دارد؟

با توجه به قوانین جدیدی که دولت ترکیه وضع کرده است، شرایط دریافت اقامت از طریق اجاره ملک بسیار سخت شده است.

4.8/5 - (505 امتیاز)
اشتراک گذاری:

67 در مورد “‌اقامت توریستی ترکیه؛ مدارک و هزینه ها”

 1. سلام و عرض ادب
  حدود ۲۳روز قبل برای تمدیداقامت توریستی برای سال چهارم درخواست دادم اما هنوز هیچ جوابی نیومده با ۱۵۷ تماس گرفتم میگن درخواست شما هنوز بررسی نشده ، آیا راهکاری هست که بتونم زودتر از این بلاتکلیفی دربیام؟

 2. سلام
  برای شهر های کوچیک هم کیملیک توریستی رد میشه؟یا احتمال قبولیش بیشتره؟چیکار میتونم بکنم که احتمال گرفتن اقامت توریستیم بیشتر شه؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، متاسفانه همینطور است. از روش تحصیل در ترکیه می‌توانید استفاده کنید.

 3. سلام خدا قوت
  اطلاعاتی که ارائه کردید نسبت به خیلی از سایت های دیگه بهتره. اکثر سایتها از این ور و اون ور مطلب جمع میکنن و اطلاعاتشون یا غلطه یا ناقص. معلومه که نویسنده هاشون اصلا تجربه اقامت و زندگی توی ترکیه رو ندارن و فقط یه چیزایی شنیده اند. از این نظر مطلب شما خیلی بهتره. اما چند تا اشتباه کوچیک داره که باید اصلاح بشه مثل نوماراتاژ که نوشتین و اصلا همچین کلمه ای توی زبون ترکی وجود نداره. برگه تایید محل اقامت اسمش ikamet belgesi یا oturum belgesi هست که برای گرفتن کیملیک لازم نیست. عکس پرسنلی توی ترکیه 6 در 4 نیست، 6 در 5 هست که زمینه اش حتما باید سفید باشه. رنگی قبول نمیکنن. یه نکته هم راجع به اجاره نامه بود که زیر جواب شما به سوال یه هموطن نوشتم.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، سپاس از شما و توجهی که داشتید. بله درست هست، تمامی مقاله‌های ما توسط کارشناسان با تجربه اقامت و به صورت اختصاصی نوشته شده. اما در ارتباط با نوماراتاژ، به علت اینکه در بین مردم عبارت نوماراتاژ جا افتاده است، ما هم مجبور هستیم که از همین عبارت استفاده کنیم و در مقاله نوماراتاژ به همین مطلبی که گفتید و اسم صحیح آن اشاره شده. در رابطه با عکس، معمولا کسانی که برای دریافت اقامت می‌خواهند اقدام کنند، از ایران عکس همراه خودشون دارند و استفاده می‌کنند و مشکلی هم نیست. باز هم تشکر می‌کنیم از اینکه وقت گذاشتید و نظرتون رو برای ما نوشتید.

 4. ما قبلا خونه اجاره کرده بودیم و اقامت توریستی داشتیم اما امسال خونه خریدیم و از طریق ملک می خواهیم برای اقامت اقدام کنیم. می خواستم بدونم چه مدارکی رو باید تهیه کنیم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، لطفا به مشاوران ما در واتساپ پیام بدهید تا راهنماییتون کنند.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله این امکان رو دارید ولی در صورتی که شرایطش رو داشته باشید این نوع از اقامت به شما تعلق می‌گیرد.

 5. سلام،
  کسی که در ترکیه می‌خواهد با ویزای کار اقامت ترکیه را کسب کند، چند ماه از ۵ سال رو می‌تواند بیرون از ترکیه باشد ایا محدودیتی دارد؟ مثلا در این ۵ سال بیش از ۶ ماه نمی تواند بیرون از خاک ترکیه باشد؟ یا اینکه تا زمانی که بیمه پرداخت بکند مشکلی ندارد؟
  ممنونم

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله درست است. اگر بعد از 5 سال بخواهید برای شهروندی اقدام کنید، در این مدت نباید بیشتر از 6 ماه در خارج از ترکیه باشید.

 6. بهادریان

  سلام بر شما. در رابطه با اقامت ترکیه با اجاره خانه پیام میدم خدمتتون. ما الان در استانبول هستیم و قصد دریافت اقامت توریستی رو داریم. از کجا باید شروع کنیم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، لطفا در واتساپ پیام بدهید دوستان ما راهنماییتون می‌کنند.

 7. سلام من شنیدم اقامت از طریق خرید ملک به فرزندان بالای 18 سال تعلق نمیگیره! آیا صحت داره؟ و اینکه راهی نداره که به منم از طریق خونه ای که والدینم خریدن اقامت بدهند؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، درست است، اقامت تعلق نمی‌گیرد. متاسفانه راهی نیست.

 8. شرایط اقامت توریستی در ترکیه چطور هست؟ آیا امکان درخواست اقامت از ایت طریق وجود داره؟

 9. من در جایی کار می کنم و خونه ای رو اجاره نکردم الان یک هفته از زمان 90 روزه من باقی مونده چطور می تونم برای دریافت اقامت توریستی اقدام کنم؟

 10. سلام وقت بخیر هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه رو برای خودم و همسرم می خواستم بدونم

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقت شما هم بخیر، لطفا در واتساپ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 11. شرایط اقامت توریستی در ترکیه در حال حاضر به چه صورت است؟ میشه اقدام کرد و احتمالش چقدر هست که اقامت بگیریم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله می‌توانید اقدام کنید اما شرایط مثل قبل راحت نیست.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، شما این هزینه رو به دولت ترکیه پرداخت می‌کنید و متاسفانه امکانش نیست.

 12. به جز مدارکی که در قسمت مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه نوشتید دیگه مدارکی برای دریافت اقامت توریستی لازم نیست؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله فقط به همین مدارک برای دریافت اقامت توریستی در ترکیه نیاز است.

 13. عرض سلام، چند روزی است که با همسرم آمدیم استانبول و خونه ای رو اجاره کردیم برای گرفتن اقامت توریستی چکاری باید انجام بدیم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، از طریق واتساپ به مشاوران ما پیام بدهید راهنماییتون می‌کنند.

   1. نازگل خانم

    هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه رو محبت می کنید بفرمایید چقدر هست؟ برای خودم و دخترم می خوام

    1. مشاور ارشد اقامت

     سلام وقتتون بخیر، لطفا در واتساپ پیام بدهید راهنماییتون می‌کنند.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، نمیشه بصورت قطعی عددی رو گفت که با بودن اون مبلغ در حساب، حتما درخواست اقامت تایید بشه، یا در صورت عدم داشتن برگه تمکن مالی درخواست رد بشه، چون بعضی از دوستانی که از طرف ما اقدام کردند و اقامت توریستیشون برای بار اول و بعد از قوانین جدید تایید شده، برگه تمکن مالی هم نداشتند. اما بصورت کلی با داشتنن حداقل 42 هزار لیر و در حالت بهتر 60 هزار لیر در حساب بانکی، شانس درخواست تایید اقامت افزایش پیدا خواهد کرد.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، متاسف هستیم از این اتفاق. می‌تونید وکیل بگیرید و اعتراض بزنید و بعد با برگه تمکن مالی (در ترکیه حساب باز کنید و مبلغ بالایی رو در حساب داشته باشید) به دادگاه برید. اما اینکه قبول می‌کنند یا خیر رو نمیشه بصورت قطعی گفت.

    1. مشاور ارشد اقامت

     سلام وقتتون بخیر، اگر در ترکیه زندگی می‌کنید و حساب بانکی دارید، منظور برگه گردش حساب است.

 14. ما بصورت خانوادگی اومدیم استانبول و خونه ای هم اجاره کردیم با مبلغ اجاره بالا و برای 3 ماه اول رو هم پرداخت کردیم و الان درخواست اقامت توریستی ما رد شده چکاری می تونیم انجام بدیم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، ناراحت شدیم از اتفاقی که براتون افتاده. امکان این رو دارید که اعتراض کنید اما شانس زیادی برای تایید شدن اعتراضتون وجود نداره و متاسفانه راه دیگری هم وجود نداره.

 15. سلام من اقامت یک ساله توریستی دارم دو ماه از مهلتش مونده و باید برم ایران پول جور کنم بیام ملک بخرم اگه ۲ ماه من تموم بشه میتونم با پاسپورتم بیام و اقدام کنم

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله، مشکلی وجود نداره. برای کسب راهنمایی‌های بیشتر با ما در واتساپ در ارتباط باشید.

 16. سلام و عرض ادب
  برای گرفتن اقامت توریستی ترکیه از روی خرید ملک آیا کف قیمتی وجود داره؟

 17. ابوالحسنی

  سلام و وقت بخیر در حال تکمیل مدارک مورد نیاز برای اقامت توریستی ترکیه هستم، به نظرتون تمکن مالی و پرینت گردش حساب از ایران رو لازم هست با خودم بیارم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله بهترین کار است، و شانستون برای تایید شدن درخواست اقامت توریستی افزایش پیدا می‌کنه.

 18. در مدت اقامت توریستی در ترکیه چند بار می تونیم از ترکیه ورود و خروج داشته باشیم؟ محدودیتی داره؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، برای ورود و خروج در طول مدت زمان اقامت توریستی در ترکیه، محدودیتی وجود نداره.

 19. عرض سلام در کدوم یک از مراحل گرفتن اقامت توریستی ترکیه حضور خودمون الزامی هست؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، در روز راندوو، از روز تحویل مدارک تا اعلام نتیجه پرونده.

 20. سلام ما میخواستیم اقدام کنیم برای اقامت یکساله شنیدم هر کسی که خونه اجاره میکنه کیملیکش رد میشه و اقامت نمیدن با اجاره خونه آیا صحت داره؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله درست هست، تعدادی از درخواست‌ها رد شده، اما آماری از تعداد رد شده‌ها در دست نیست.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، متاسفم برای اتفاقی که براتون افتاده، اگر باز هم برای اقامت توریستی می‌خواهید اقدام کنید باید 6 ماه صبر کنید.

 21. ما برای گرفتن اقامت توریستی ترکیه اقدام کرده بودیم بعد دیگه روز راندوو نرفتیم مدارک رو تحویل بدیم حالا از حق خاکی که اون بار دادیم می تونیم برای بار جدید استفاده کنیم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، خیر قابل استفاده نیست و دوباره باید پرداخت کنید.

 22. در اجاره نامه فقط اسم خودم و همسرم اومده حالا بخوام برای دو تا بچه ام اقامت توریستی بگیرم، به اونها هم اقامت میدن؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، برای دریافت اقامت توریستی ترکیه حتماً باید اسم فرزندانتون رو در اجاره‌نامه قید کنید.

 23. وقت بخیر ما می خواستیم برای گرفتن اقامت توریستی اقدام کنیم می خواستم بدونم هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه برای نوزاد زیر 2 سال چقدر میشه؟

   1. سلام من تازه اومدم ترکیه جطور می تونم برای دریافت اقامت توریستی ترکیه اقدام کنم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا