مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه و استانبول

اگر در فکر مهاجرت به ترکیه هستید، و این سوال در ذهنتان است که چطور به ترکیه مهاجرت کنیم، و یا قصد دارید اطلاعاتتان را در این زمینه افزایش دهید، این مقاله برای شما است. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا با نگاهی جامع، شرایط مهاجرت به ترکیه را از قبیل وضعیت مهاجرپذیری، هزینه‌های زندگی، مسکن، اشتغال، تحصیل، بهداشت و درمان بررسی کنیم. همچنین نگاهی کلی به هزینه مهاجرت به ترکیه خواهیم داشت. در پایان مقاله هم به اولین مرحله برای شروع زندگی و مهاجرت در ترکیه می‌پردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

روش های مهاجرت به ترکیه

طبق قراردادی که مابین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه وجود دارد، شما به عنوان یک تبعه ایرانی، برای رفتن به ترکیه نیازی به ویزا ندارید. اما برای اقامت طولانی مدت و بیش از سه ماه، نیاز به دریافت کارت اقامت ترکیه دارید. روش‌های متعددی برای کسب اقامت ترکیه وجود دارد که رایج‌ترین روش های مهاجرت به ترکیه عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق اجاره خانه
 • مهاجرت از طریق خرید ملک
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج

در مقاله اقامت ترکیه به بررسی تک تک موارد فوق و روش‌های اخذ اقامت پرداخته‌ایم.

معرفی شهرهای مهاجرپذیر ترکیه

اکثر شهرهای مهاجرپذیر کشور ترکیه در غرب این کشور قرار دارد. این شهرها که بیشتر در مناطقی مانند مارمارا (Marmara)، اگه (Ege) و آکدنیز (Akdeniz) قرار دارند، مقصد اصلی مهاجران محسوب می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به شهر استانبول در منطقه مارارا، ازمیر در منطقه اگه و به آنتالیا در آکدنیز اشاره کرد. این مناطق، مناطق مهاجرپذیرتری نسبت به شرق و مرکز ترکیه هستند.

بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه

در انتخاب بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه، باید خواسته‌ها و انتظارات هر شخص برای مهاجرت بررسی شود. به همین علت نمی‌توان به صورت قطعی از شهری به عنوان بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه نام برد. اما به صورت کلی می‌توان استانبول را به عنوان مهاجرپذیرترین شهر کشور ترکیه معرفی کرد. و اکثر افراد قصد مهاجرت به استانبول را دارند. استانبول از لحاظ مساحت بزرگترین شهر در کشور ترکیه، و مساحت آن سه برابر تهران است.

استانبول یکی از 10 شهر برتر برای مقاصد گردشگری در جهان است. به همین دلیل از زیرساخت‌های بالایی برای پذیرش و خدمت‌رسانی به گردشگران و مهاجران برخوردار است. در ابتدای مهاجرت، حتی بدون آشنایی با زبان ترکی استانبولی نیز می‌توانید کارهای روزمره خود را به خوبی انجام دهید.

استانبول بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه

شرایط خرید و اجاره خانه در ترکیه

شرایط خرید خانه در ترکیه و همچنین اجاره آن در شهرهای محتلف متفاوت است. تا اواسط سال 2021 اجاره کردن خانه با قیمت مناسب کار بسیار راحتی بود، اما با بالا رفتن نرخ دلار و افزایش نرخ تورم در اواخر سال 2021 در ترکیه، شاهد افزایش چشمگیر اجاره مسکن در شهرهای مختلف ترکیه بودیم.

بطور میانگین اجاره یک واحد دوخوابه در یک آپارتمان، حدود 4000 لیر در شهر استانبول است. برای خرید خانه نیز در استانبول به طور میانگین 800 هزار لیر لازم است.

بررسی اجازه اقامت مهاجران در کشور ترکیه

با توجه به اینکه چه نوع اقامتی دریافت کرده‌اید، شرایط متفاوتی برای اقامتتان وجود دارد.

 • اگر از طریق خرید خانه در ترکیه اقدام به اخذ اقامت کرده‌اید، می‌توانید اقامت یک و یا دوساله با قابلیت تمدید، دریافت کنید.
 • اگر از طریق اجاره خانه اقامت توریستی ترکیه را دریافت کرده‌اید نیز می‌توانید اقامتتان را به صورت یک و یا دوساله  تمدید کنید.
 • اگر اقامتتان تحصیلی است، تا پایان دوران تحصیل، به راحتی اقامتتان قابل تمدید است.

هزینه مهاجرت به ترکیه

یکی سوالات مهم افرادی که قصد مهاجرت دارند این است که برای مهاجرت به ترکیه چقدر پول لازم است؟ در پاسخ خواهیم گفت که هزینه‌های زندگی در ترکیه برای یک خانواده چهار نفره، طبق آمار رسمی دولت ترکیه، در سال 2022 بطور میانگین برابر با 11 هزار و 898 لیر است. اگر به عنوان دانشجو مهاجرت می‌کنید، هزینه خوابگاه و یا اجاره خانه تقریبا حدودا 3000 تا 5000 لیر در ماه است. البته با توجه به شرایط و ایده‌آل‌های هر شخص، این مقدار می‌تواند کمتر و یا بیشتر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید مقاله هزینه زندگی در ترکیه را مطالعه کنید.

وضعیت اشتغال برای مهاجرت به ترکیه

به علت اینکه ترکیه از جمعیت جوان بالایی برخوردار است، و مانند کشورهایی مثل استرالیا و کانادا کمبود نیروی کار ندارد، بازار کار در ترکیه برای مهاجران بازار کار ایده‌آلی نیست. مگر اینکه در زمینه‌ای از تخصص بالایی برخوردار باشید، که در این صورت امکان یافتن کار خوب و مناسب برای شما وجود دارد.

وضعیت کار و اشتغال برای مهاجرت به ترکیه

وضعیت تحصیل مهاجران در کشور ترکیه

 • تحصیل در مدارس

برای تحصیل فرزندتان در مدارس ترکیه، ابتدا باید کارت اقامت را برای آنها دریافت کنید. سپس از بین مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس ایرانی یکی را انتخاب کنید. هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان و یا ناچیز است. و همان مبلغی را که دانش‌آموزان ترک پرداخت می‌کنند، از شما نیز دریافت خواهند کرد، و شرایط شما با دانش آموزان ترک برابر است.

 • تحصیل در دانشگاه‌ها

برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، با توجه به نوع دانشگاه، پذیرش به دو صورت انجام می‌پذیرد. همچنین شهریه دانشگاه‌های ترکیه برای مهاجران نسبت به دانشجویان ترک بالاتر است.

  1. از طریق آزمون یوس (YÖS)
  2. از طریق شرط معدل

تحصیل در مهاجرت به ترکیه

وضعیت بیمه و مسائل درمانی مربوط به مهاجران

هزینه‌های درمانی نسبت به ایران در ترکیه بالاتر است. با این حال اگر کارت اقامت ترکیه را دریافت کرده‌اید، این امکان را دارید که از خدمات پزشک خانواده به‌صورت رایگان استفاده کنید. همچنین می‌توانید از خدمات بیمارستان‌های دولتی ترکیه نیز با هزینه‌ای معقول بهره ببرید.

رفتار مردم کشور ترکیه با مهاجران

ترک‌ها مردمانی خونگرم و صمیمی هستند. به راحتی می‌شود با آنها ارتباط برقرار کرد و دوست شد. کمک کردن به دیگران را نیز دوست دارند. اگر متوجه شوند که شما خارجی هستید، تا جایی که می‌توانند کمکتان می‌کنند. همچنین به علت قرابت فرهنگی دو کشور، با ایرانی‌ها نیز احساس نزدیکی می‌کنند. در ادارات دولتی نیز فرقی بین مردم خودشان و خارجی‌ها قائل نمی‌شوند.

چگونه به ترکیه مهاجرت کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بعد از انتخاب یکی از روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت، که در ابتدای مقاله ذکر شد، باید برای دریافت کارت اقامت ترکیه اقدام کنید. برای مثال اگر خانه‌ای خریده و یا اجاره کرده باشید، بعد از آماده کردن مدارک لازم برای راندوو ترکیه، و ثبت آن در سایت اقامت، به اداره مهاجرت رفته و مدارک را تحویل می‌دهید. کارت شما بعد از تایید درخواست اقامت، به درب منزل ارسال خواهد شد.

کلام آخر …

در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به ترکیه پرداختیم. و با نگاهی اجمالی به هزینه مهاجرت به ترکیه، به بررسی وضعیت مسکن، اشتغال، تحصیل و … پرداخته شد. هدف ما این بوده است که شما بتوانید با بررسی تمامی شرایط، تصمیم به مهاجرت بگیرید و آن را آگاهانه انتخاب کنید. امیدوار هستیم که اگر تصمیم به مهاجرت به ترکیه گرفته‌اید زندگی خوبی را در کشور ترکیه آغاز کنید.

اگر سوالی در رابطه با این مقاله دارید، می‌توانید در قسمت پیام‌ها، سوال خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت، کارشناسان امور مهاجرت ما به شما پاسخ دهند. همچنین می‌توانید از مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب ما در زمینه مهاجرت به ترکیه بهرمند شوید. پس حتما از طریق واتساپ با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به ترکیه

بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه کدام شهر است؟

با توجه به فرصتها و امکاناتی که در شهر استانبول وجود دارد، شاید بتوان از استانبول به عنوان بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه نام برد.

وضعیت اشتغال در ترکیه برای مهاجران چطور است؟

اگر در رشته‌ای متخصص باشید، امکان یافتن شغلی مناسب برای شما وجود دارد.

آیا هزینه‌های درمان در ترکیه برای مهاجران رایگان است؟

خیر، مهاجران می‌توانند از بیمارستانهای دولتی با پرداخت هزینه‌ای قابل قبول استفاده کنند. و به طور کلی هزینه‌های درمان نسبت به ایران بالاتر است.

4.7/5 - (276 امتیاز)
اشتراک گذاری:

10 در مورد “مهاجرت به ترکیه”

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، برای بررسی شرایطتون در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بستگی به شرایط و انتظارات شما از مهاجرت دارد.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، ما اطلاعی از شرایط شما نداریم تا بتونیم راهنماییتون کنیم.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، با توجه به سنتان می‌توانید از طریق تحصیلی اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا