حق خاک ترکیه چیست و جریمه آن چقدر است؟

نحوه پرداخت حق خاک ترکیه در اداره مالیات

حق خاک ترکیه؛ هزینه‌ای است که برای دریافت انواع اقامت، از جمله اقامت توریستی ترکیه، باید به وزارت دارایی و خزانه پرداخت شود. در طول سالیان اخیر شرایط اقامت ترکیه تغییرات زیادی کرده، اما حق خاک ترکیه همچنان ثابت باقی مانده است. در ادامه این مقاله به نحوه پرداخت حق خاک ترکیه، جریمه حق خاک و رفع ممنوع الورودی به ترکیه می‌پردازیم.

هزینه حق خاک ترکیه

این هزینه در تمامی اقامت‌های کوتاه‌مدت، مثل اقامت توریستی و اقامت از طریق خرید ملک، باید پرداخت شود. هزینه حق خاک افراد بالای 18 سال، برای اقامت یکساله 80 دلار و برای اقامت دوساله 140 دلار است. برای افراد زیر 18 سال، هزینه حق خاک به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود. افرادی که قصد دارند برای دریافت اقامت دانشجویی اقدام کنند، از پرداخت هزینه حق خاک ترکیه معاف هستند. اما باید حق صدور کارت اقامت را پرداخت کنند.

لارم به ذکر است که در هنگام ثبت راندوو ترکیه، این مبلغ با نرخ روز دلار اعلام شده از طرف بانک مرکزی ترکیه محاسبه، و در فرم راندوو ثبت می‌شود.

نحوه پرداخت حق خاک ترکیه

حق خاک به دو روش پرداخت می‌شود:

 1. با مراجعه حضوری به هر کدام از شعب اداره مالیات
 2. پرداخت آنلاین در سایت اداره مالیات ترکیه به آدرس https://ivd.gib.gov.tr

در صورت مراجعه حضوری به اداره مالیات، باید پاسپورت و برگه راندوو را همراه داشته باشید. برای پرداخت اینترنتی حق خاک ترکیه، حتما باید دارای کارت بانکی کشور ترکیه باشید. و در صورت داشتن کارت بانکی و اعتباری ترکیه، بهتر است از کارت بانکی به جای کارت اعتباری برای پرداخت حق خاک استفاده کنید.

پرداخت اینترنتی حق خاک ترکیه

جریمه حق خاک ترکیه

در سه صورت ممکن است جریمه حق خاک به شما تعلق بگیرد:

 • تاخیر در تمدید اقامت

اگر در ترکیه حضور داشته باشید و تا پایان تاریخ اعتبار کارت اقامت، نسبت به تمدید آن اقدام نکنید، تا 10 روز فرصت اقدام مجدد دارید. اما مجبور به پرداخت 50 دلار جریمه حق خاک خواهید شد.

 • رد شدن درخواست اولیه اقامت

رد شدن درخواست کارت اقامت در اقدام اول به ندرت رخ می‌دهد. اما اگر برای بار اول اقدام به دریافت کارت اقامت کرده‌اید، و درخواست شما رد شده است، تا قبل از اتمام مدت زمان ویزای 90 روزه ایرانیان باید کشور ترکیه را ترک کنید. در غیر اینصورت مجبور به پرداخت جریمه حق خاک خواهید شد.

 • رد شدن درخواست تمدید اقامت

اگر در ترکیه ساکن هستید و قصد تمدید اقامت را دارید، در صورت رد شدن درخواست بهتر است هرچه زودتر کشور ترکیه را ترک کنید. از تاریخ پایان اعتبار کارت اقامت شما، تا روز خروج از کشور ترکیه، برایتان جریمه حق خاک در نظر گرفته می‌شود. در صورت طولانی شدن این مدت حتی ممکن است دیپورت شوید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید، اگر تنها به قصد سفر به ترکیه آمده‌اید و تصمیمی برای دریافت کارت اقامت ندارید، بیشتر از مدت زمان 90 روز نمی‌توانید در ترکیه اقامت داشته باشید. زیرا در این صورت شما هم مجبور به پرداخت جریمه حق خاک ترکیه خواهید شد.

نحوه محاسبه جریمه حق خاک ترکیه

جریمه حق خاک، از یک روز تا پایان ماه اول، به مبلغ 50 دلار است. و بعد از ماه اول، به ازای هر ماه، مبلغ 10 دلار اضافه می‌شود. در جدول زیر جریمه حق خاک برای یک بازه 12 ماهه را مشاهده می‌کنید.

مدت اقامت غیرقانونیجریمه حق خاک
1 ماه50 دلار
2 ماه60 دلار
3 ماه70 دلار
4 ماه80 دلار
5 ماه90 دلار
6 ماه100 دلار
7 ماه110 دلار
8 ماه120 دلار
9 ماه130 دلار
10 ماه140 دلار
11 ماه150 دلار
12 ماه160 دلار

همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید مبلغ جریمه حق خاک برای یک سال 160 دلار است. این مبلغ دو برابر حق خاک قانونی اقامت یکساله است.

پرداخت جریمه حق خاک ترکیه

در صورتی که برای تمدید اقامت با تاخیر 10 روزه اقدام کرده‌اید، در روز راندوو، بعد از درخواست مامور اداره اقامت، باید جریمه را پرداخت کنید. جهت پرداخت باید به صورت حضوری به اداره مالیات مراجعه کنید. در بقیه موارد، این مبلغ در مرزهای خروجی کشور ترکیه اخذ می‌شود. این جریمه به صورت نقدی دریافت می‌شود.

دیپورت از ترکیه

این نکته را در نظر داشته باشید که پرداخت جریمه حق خاک در هنگام خروج از ترکیه، مانع از دیپورت شما نمی‌شود. در صورتی که مدت زمان اقامت غیرقانونی شما طولانی بوده باشد، علاوه بر پرداخت جریمه حق خاک، جریمه دیپورت از ترکیه هم شامل شما حواهد شد. در جدول زیر مدت زمان دیپورت در صورت پرداخت جریمه را مشاهده می‌کنید. (منبع جدول زیر و جدول جریمه بعدی سایت mihci.av.tr است.)

مدت اقامت غیرقانونیمدت دیپورتی با پرداخت جریمه
3 الی 6 ماه1 ماه
6 ماه الی 1 سال3 ماه
1 الی 2 سال1 سال
2 الی 3 سال2 سال
بیشتر از 3 سال5 سال
توجه داشته باشید!
اگر قصد خروج از مرزهای هوایی کشور ترکیه را دارید و آگاه هستید که باید جریمه حق خاک را پرداخت کنید، حتما دو ساعت زودتر از حد معمول به فرودگاه مراجعه کنید تا مراحل اداری پرداخت جریمه را در دفتر نقض ویزا (BÜROSU VİZE İHLALI) انجام دهید.
 

عواقب پرداخت نکردن جریمه حق خاک

در صورت پرداخت نکردن جریمه اقامت غیرقانونی در ترکیه یا همان جریمه حق خاک، مدت زمان دیپورت از ترکیه طولانی‌تر می‌شود. در جدول زیر مدت زمان دیپورت از کشور ترکیه، در صورت عدم پرداخت جریمه خق خاک را مشاهده می‌کنید.

مدت اقامت غیرقانونیمدت دیپورتی بدون پرداخت جریمه
کمتر از 3 ماه3 ماه
3 الی 6 ماه6 ماه
6 ماه الی 1 سال1 سال
1 الی 2 سال2 سال
بیشتر از 2 سال5 سال

رفع ممنوع الورودی به ترکیه

برای رفع دیپورتی تنها دو راه دارید:
 1. اگر صاحب ملکی در ترکیه هستید، با به همراه داشتن سند ملک، و مراجعه به سفارت و یا کنسولگری کشور ترکیه، می‌توانید برای ورود به ترکیه، قبل از اتمام دوره دیپورتی اقدام کنید.
 2. در صورت داشتن یک دعوت‌نامه معتبر کاری و ارائه آن به سفارت و یا کنسولگری کشور ترکیه در ایران، می‌توانید جهت رفع دیپورتی خود اقدام کنید.

سوالات متداول در زمینه حق خاک ترکیه

در صورت رد شدن درخواست اقامت، آیا حق خاک پراخت شده پس داده می‌شود؟

خیر، پس داده نمی‌شود.

در صورت رد شدن درخواست اقامت، آیا حق خاک پراخت شده برای درخواست مجدد اقامت قابل استفاده است؟

خیر قابل استفاده نیست و باید مجددا پرداخت شود.

عدم پرداخت جریمه حق خاک در هنگام خروج از ترکیه چه عواقبی دارد؟

قطعا با جریمه دیپورت مواجه خواهید شد. مدت زمان دیپورتی شما، با توجه به مدت زمانی که بدون داشتن اقامت در ترکیه حضور داشته‌اید محاسبه می‌شود. و در این حالت، مدت زمان دیپورت، بیشتر از وقتی است که جریمه حق خاک را پرداخت کرده‌اید.

روش‌های پرداختی جریمه حق خاک در مرز به چه صورت است؟

فقط به صورت نقدی و به لیر ترکیه دریافت می‌شود.

چگونه در پرداخت آنلاین حق خاک ترکیه، قبض را دریافت کنیم؟

بعد از پرداخت اینترنتی حق خاک، فایل قبض پرداختی را می‌توانید از سایت اداره مالیات دانلود کنید. این قبض دارای بارکد دیجیتال است.

4.8/5 - (456 امتیاز)
اشتراک گذاری:

59 در مورد “حق خاک ترکیه چیست و جریمه آن چقدر است؟”

 1. با سلام اگر کسی برای تمدید اقامت واچر جعل کند و دیپورت بشه ،جریمه ی دیپورت رو پرداخت کنه و واچر واقعی اپلود کنه آیا رسید میدن بهش برای اقامت، البته اقامتش اوکی شده درسایت مهاجرت فقط لنگ این برگه هست، چون اونجا پولی تو بانک داره که تا اقامتش رو تمدید نکنه پول رو بهش نمیدن، ممنونم از شما

 2. سلام وقت بخیر من ۶ ماه هست ترکیه هستم و فقط با پاسپورت ۳ ماه میتونم بمونم آیا جریمه شامل زمان ورود تا زمان خروج هست یا ۳ ماه باید پرداخت کنم

 3. منوچهر فرح دوست

  سلام..بنده سال ۱۴۰۰ غیرمجاز وارد خاک ترکیه شدم و بعد از ۲ ماه با گرفتن برگه عبور برای برگشت به ایران اقدام کردم.در زمان حضورم در فرودگاه ترکیه مامور فرودگاه قبول به دریافت جریمه نشد و گفت باید در سفارت ترکیه واقع در تهران پرداخت کنم.هیچ مهر دیپورتی یا انگشت نگاری هم نکردن..حالا به من گفته شده ممکنه اصلا دیپورت نشده باشم..آیا این امکان وجود داره که دیپورتی صورت نگرفته باشه؟

 4. سلام وعرض ادب
  دختر من اقامت تحصیلی داشت در ترکیه که متوجه نشده 3 ماه و26 روز از زمان اتمام اقامت تحصیلی گذشته واقدام به تمدید کرده بود چون بیشتر از 3 ماه از زمان اتمام اقامت تحصیلی گذشته اقامتش رد شده ومی خواهد جریمه را پرداخت کند وبرگردد ایران آیا مدت ممنوع الورودی بیشتر از سه ماه می شود چون اگه بیشتر از سه ماه بشه نمی تونه دوباره به دانشگاه برگردد لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، برای دریافت پاسخ لطفا به مشاوران ما در تلگرام پیام بدهید.

   1. سلام روز بخیر. اگر بدون پرداخت جریمه از ترکیه خارج بشیم آیا برای درخواست ویزای سایر کشورها توی پاسپورت سابقه ی منفی نشون میده یا فقط این مسئله برای داخل ترکیه هست؟ من وقتی برم دیگه حداقل چندین سال برنمیگردم ترکیه. برام مهم نیست اینجا چقدر ممنوع الورودی یا جریمه داشته باشم.

 5. سلام ببخشید بنده به مدت ۱۸ ماه در ترکیه بودم و حق خاک هم پرداخت نکردم و الان مدت ۵ سال گذشته و دوباره میخواهم به ترکیه سفر کنم چگونه باید جریمه حق خاک را پرداخت کنم

 6. سلام وقتتون بخیر من ۳ دسامبر ۲۰۲۲ وارد ترکیه شدم. ۱۲ روز مانده به پایان اقامت به راندوو گرفتم. تا ۲۴ فروردین مهلت دارم
  اما فهمیدم که صرفا پول بیمه از من گرفته شده و الکیه و برای پلیس اصلا مهم نیست من راندوو داشتم
  در صورت خارج شدن از ترکیه من باید جریمه بدهم؟
  جریمه از جدول بالا محاسبه میشود؟

 7. سلام روز بخیر
  من 4 ماه در خاک ترکیه بودم موقع خروج جریمه پرداخت نکردم و متاسفانه قبل از یکماه مجدد وارد خاک ترکیه شدم که به ایران برگشتم دادن سوال من این است مدت ممنوع الورودی من چه مدت است آیا میتوانم از طریق دوستان ترکم این جریمه پرداخت کنم ؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، باید در همان زمان و در فرودگاه پرداخت انجام می‌شد.

    1. مشاور ارشد اقامت

     سلام وقتتون بخیر، طبق جداول بالا می‌توانید مدت زمان رو بدست بیارید.

 8. مهدی آذرنیا

  سلام من ۶ ساعت واسه ورود به ایران دیرکرد داشتم جریمم شده بود ۶۱۰ لیر ولی پول نداشتم اونموقع بریزم الان کجا برم واسه پرداخت جریمه

   1. سلام وقت بخیر
    برگه جریمه رو در فرودگاه دریافت کردم یکسال پیش ولی پول کافی نداشتم، فرودگاه بهم گفت بعد از ۶ ماه میتونی برگردی و هنگام برگشت بپرداز.
    حالا بصورت زمینی از مرز رازی چطوری میتونم پرداخت کنم؟
    ممنون

 9. سلام وقت شما بخیر. پرداخت جریمه در فرودگاه به صورت نقد امکان پذیر هست؟ یا کارت بانکی باید داشته باشیم؟

 10. درود
  ما ورودمون Jan,25th 2022 بوده و بلافاصله اقدام کردیم و اقامت گرفتیم، کیملیک از تاریخ 02.02.2022 تا 02.08.2022 صادر شد, اما بنا به سو تفاهم و سهل انگاری که فکر میکردیم یکساله صادر کردن دیگه تاریخ کارت رو چک نکردیم، دو روز پیش متوجه شدیم که کارتمون باطل شده، الان هنوز ۳ ماه از تاریخ انقضای کیملیک نگذشته و دو هفته دیگه فرصت داریم، اگر از مرز زمینی گرجستان ورود و خروج چند ساعته بزنیم ( و جریمه رو هم لب مرز بدیم)، مشکلی برامون پیش نمیاد؟ دیپورت نمیشیم؟
  ممنونم پیشاپیش

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، نگران نباشد دیپورت نمی‌شوید. بهتر هست که تاریخ خروج و ورودتون یک روز فرق داشته باشد.

   1. یک دنیا ممنونم، خیلی استرس داشتیم، پس اگر زمینی بریم میشه؟ چون من دیدم جایی که گویا از فوریه ۲۰۲۲ به بعد ورود از مرز زمینی روش اجازه اقامت اجاره ملک نمیدن دیگه! ولی فعلا مشکل این نیست، اگر بن نمیشیم با ورود و خروج زمینی، همین خوبه!

    1. مشاور ارشد اقامت

     خواهش می‌کنیم. زمینی و یا هوایی فرقی ندارد، بصورت کلی و در حال حاضر، اقامت توریستی بار اول صادر نمی‌شود. اما اقامت‌های توریستی صادر شده تمدید می‌شوند.

     1. حتی برای ما که بیشتر از تاریخ انقضای کیملیکمون گذشته؟ باز هم صادر میکنن؟ گردش حسابمون هم اوکی هستش! و قرارداد خونه و بیمه و مالیاتمون هم هنوز ۳ ماه دیگه اعتبار داره.

      1. مشاور ارشد اقامت

       متاسفانه به علت اینکه تاریخ تمدید شما رد شده است، بار اولی محسوب شده و شانس بسیار کمی برای دریافت مجدد اقامت دارید.

       1. حتی اگر دلیل رو خرید ملک بیاریم و شواهد ارائه بدیم که میخوایم بخریم؟ ما یک شهر خیلی کوچک هستیم (یک روستا در واقع) که توی لو سیزن اصلا توریستی نداره، ممکنه اینا کمک کنه؟ گردس حسابمون هم خوب هست، هنوز بیمه و قرار داد خونمون هم اعتبار داره! این مشکل مامور خودشون بوده که بهمون گفت یکساله ولی شش ماهه صادر شده ما هم چک نکردیم اگر ثابت کنیم این ها رو ممکنه اوکی کنن؟

        1. مشاور ارشد اقامت

         متاسفانه مواردی که گقتید کمکی نمی‌کند و شما همچنان بار اولی (برای اقامت توریستی) محسوب می‌شوید. اما همچنان می‌توانید درخواست اقامت توریستی بدهید، منتها از شانس کمی برای قبول درخواست برخوردار هستید. اگر بتوانید خانه بخرید، آن زمان می‌توانید اجازه اقامت از روی ملک بگیرید.

 11. سلام
  وقتتون بخیر من ۳ماه و سه روز در ترکیه بودم و موقع برگشتن به ایران گفتن باید جریمه بدی الان من میتونم
  به سفارت ترکیه در ایران برم و جریمه رو پرداخت کنم؟

 12. سلام هنگام ورود به ترکیه مهر ورود نزدم چون کانتر کنترل کننده سر جاش نبود بلد نبودم و رد شدم و اطلاع نداشتم برای مهرها و موقع خروج جریمه شدم و برگشتم ایران الان جریمه رو‌ کجا پرداخت کنم ۵ روز ترکیه بودم.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، اگر منظورتون جریمه حق خاک هست، باید در هنگام خروج و در فرودگاه پرداخت می‌کردید.

   1. فاطمه گودینی

    چه مدارکی لازمه؟
    برای پرداخت جریمه من همسرم ایران هستش و میخوام توی فرودگاه ترکیه خودم برم‌ پرداخت کنم

 13. سلام وقتتون بخیر من تقریبا دوساله که قاچاقی اومدم ترکیه و الان میخوام برم ارمنستان پاسپورت ایرانی هم دارم اما مهر ورود نخورده
  با من چه برخوردی ممکنه تو فرودگاه بشه

 14. سلام وقتتون بخير
  اينكه من قبل از سه ماه يعني ٨٨ روز از تركيه خارج شدم و بعد از ١٠ روز دوباره برگشتم تركيه
  يك ماه هستم، براي برگشتن به ايران بازم بايد حق خاك بدم؟ يا چون خروج كردم و دوباره برگشتم تا سه ماه مشكلي ندارم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقت شما هم بخیر، شما در طول 6 ماه اخیر بیشتر از سه ماه در ترکیه مانده‌اید، در نتیجه مشمول جریمه خواهید شد.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، بله می‌توانید به اداره مربوطه مراجعه کنید.

 15. سلام بر شما، دو سال هست که بدون اقامت در ترکیه هستم و الان مجبور هستم که برم ایران راهی وجود نداره که جریمه حق خاک رو قسطی پرداخت نکنم؟

 16. یه سوالی داشتم در رابطه با جریمه اقامت غیرقانونی در ترکیه، من الان 7 ماه هست که ترکیه هستم اما درخواست اقامت ندادم هنوز، الان که می خوام برای اقامت اقدام کنم اول باید جریمه خاک ترکیه رو پرداخت کنم و بعد درخواست اقامت بدم؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، شما اول باید از ترکیه خارج شوید و در فرودگاه پرداخت جریمه خروج از ترکیه رو انجام بدید. و بعد از ورود مجددتون به خاک ترکیه اقدام کنید برای درخواست اقامت.

 17. اگه سه ماه بدون اقامت در ترکیه مانده باشیم جریمه دیپورت از ترکیه چقدر میشه؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، اگر سه ماه رو رد کرده باشید، علاوه بر جریمه نقدی یک ماه هم جریمه دیپورت از ترکیه را خواهید داشت. اگر رد نکرده باشید، فقط جریمه نقدی را باید پرداخت کنید.

 18. پرداخت اینترنتی حق خاک ترکیه فقط برای کسانی هست که می خواهند اقامت بگیرند یا جریمه رو هم میشه پرداخت کرد؟

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، جریمه حق خاک ترکیه رو فقط باید در مرزهای خروجی پرداخت کنید.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، به آدرس سایت اداره مالیات که در مقاله نوشته شده، مراجعه و پرداخت می‌کنید.

  1. مشاور ارشد اقامت

   سلام وقتتون بخیر، در مرزهای خروجی و در فرودگاه می‌توانید پرداخت کنید.

    1. مشاور ارشد اقامت

     سلام وقتتون بخیر، فقط جریمه در فرودگاه پرداخت می‌شود. با مراجعه به سایت اراده مالیات می‌توانید پرداخت اینترنتی حق خاک ترکیه را انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا